Последни написи Blog

Национална конференција за промовирање на активностите против говор на омраза

Национална конференција за промовирање на активностите против говор на омраза ќе се одржи во петок (30.05.2014) во хотелот ТЦЦ Гранд Плаза. Настанот е организиран од Националниот комитет против говор на...

Институциите молчат за „омразата“, граѓаните оставени сами на себе

Досегашни случаи покажале дека кога станува збор за говор на омраза, посебно искажан од луѓе блиски до власта, институциите не преземаат никакви мерки. До меѓународните институции на правдата тешко се...

Матуранти од Ресен одржаа лекција за соживот

Сакате соживот и младина без омраза? Дојдете во Ресен. Матурантите од средното училиште „Цар Самоил“ вчера продефилираа низ улиците во градот и на цела Македонија ѝ одржаа лекција за тоа...

Документарец: Аксу против Турција

Документарец: Аксу против Турција

  За патешествието на случајот од турските судови до Стразбур, и тенката линија меѓу говорот на омраза и слободата на изразување. Извор: Bezomrazno.mk, 17.05.2014

Зврлевски ја прими кривичната против Миленко од група новинари

Државниот јавен обвинител Марко Зврлевски денеска ја прими кривичната пријава против Миленко Неделковски за поттикнување насилство која денеска на прес конференција информацијата му ја доставија новинарите Биљана Секуловска, Бранко Героски,...