Германските фудбалски навивачи истапуваат против расизмот, хомофобијата и нацизмот

Навивачките групи на германските фудбалски тимови често јавно се изјаснуваат нацизмот, расизмот и хомофобијата.

Навивачите на Борусија Дортмунд станаа светски познати благодарение напораките кои ги испраќаат на натпреварите на кои го бодрат својот омилен тим со огромни банери. Како што известува официјалниот веб-сајт на клубот, навивачите затоа и се добитници на Наградата Јулиус Хирш (Julius-Hirsch-Preis). Наградата ја доделува Фудбалскиот сојуз на Германија за постигнувања на полето на слобода, толеранција и човечност.

 

 

Слично постапуваат и навивачите на Вердер Бремен, како што е посочено во илустрацијава од написот „Говорот на омраза предизвикува насилство“.

4556050028_c6990256dd_b„Некои се геј, кому му е грижа! Борете се против хомофобијата“ – слоган на навивачката група на Вердер Бремен на натпреварот во Бундеслигата со ФК Келн кој заврши 1:0 на домашниот Весер стадион. Фото: Bjørn Giesenbauer, 2010

 

 

 

You may also like...